Jednym z moich ulubionych ziółek jest właśnie nagietek, z którego można stworzyć m.in maceraty olejne, napary wodne, a z nich niezliczone kombinacje domowych kosmetyków. Z nagietka zrobiłam już płukankę do włosów, krem do twarzy, olej do włosów i masażu, oraz mydełko. Zapraszam Was na post o nagietkowych kosmetykach :-), które można wykonać samemu w domu.
1. Macerat z nagietka
Macerat z nagietka to bogate źródło karotenu, saponin triterpenowych, dzięki czemu ma działanie bakteriobójcze, chroni skórę przed stanami zapalnymi. Idealnie nadaje się do masażu, olejowania przesuszonych włosów. Olej z nagietka nawilża, zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne skóry.
Jak sporządzić olej nagietkowy
2. Maść nagietkowa na zaczerwienienia i stany zapalne- szklanka suszonych kwiatów nagietka,
- 200 ml oleju winogronowego, lnianego, oliwy z oliwek o temperaturze 50-60C.
Co możesz zrobić z maceratem nagietkowym?
Olej nagietkowy można stosować do masażu ciała, olejowania suchych włosów, jak również zastosować jako półprodukt do tworzenia własnych kosmetyków tj. kremu, maści leczniczych.
Stosować na skórę podrażnioną, szorstka i pękającą. Olej ma działanie nawilżające, zmiękczające i przeciwzapalne. Olej zmniejsza zaczerwienia, podrażnienia słoneczne, drobne oparzenia, zmniejsza stłuczenia, liszaje, wypryski, łojotok, stany zapalne, plamy na skórze. Olej można stosować zewnętrznie do przemywania i oczyszczania skóry zdrowej i chorej.
Zachęcam mocno i serdecznie do tworzenia własnych kosmetyków z olejem nagietkowym,
Maść nagietkowa na bazie maceratu z nagietka nawilża, zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne skóry.
-1/2 szklanki maceratu z nagietka (patrz wyżej),
-2 łyżeczka wosku pszczelego,
-łyżeczka masła kakaowego,
-łyżeczka lanoliny,
-kilka kropli witaminy E.
-10 kropelek wybranego olejku eterycznego,
Wykonanie maści nagietkowej
Macerat, wosk, masło i lanolinę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Po delikatnym ochłodzeniu mieszaniny dodaj olejki eteryczne. Maść przelewa się do pudełeczek kosmetycznych.
3. Ocet Nagietkowy
Ziołowej kuracja z nagietka, który pozwoli wzmocnić włosy od nasady, aż po same końce, nada włosom zdrowszy wygląd sprawi, że będą mocniejsze i bardziej lśniące.
Preparaty z nagietka stosuje się na zniszczone i rozdwojone końcówki włosów, przy wypadaniu włosów, braku puszystości. Nagietek ma również inne zastosowanie kosmetyczne może stanowić świetny tonik do przemywania twarzy z problemami skórnymi jak: łojotok, wągry. Nagietek stosuje się również jako płukanka do gardła, okłady na siniaki, stłuczenia.
Ocet nagietkowy
Szklankę suchych lub świeżych zmielonych kwiatów zalać szklanką octu jabłkowego. Wytrawiać przez 14 dni, następnie przefiltrować. Ocet nagietkowy rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1. Płukać włosy świeżo umyte. Ocet można stosować również na problemy skórne, gazik namoczyć w occie i przyłożyć na bolące miejsca, stłuczenia, siniaki, przy łojotoku. Ocet nagietkowy pełni funkcje ochronne włosów przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi jak suszenie, farbowanie, szamponami, które wysuszają skórę głowy prowadzą do łupieżu i osłabienia włosów, które stają się kruche i łamliwe.
4. Mydło nagietkowe
Robimy mydełko nagietkowe! Mydełko na bazie maceratu z nagietka ma działanie nawilżające, łagodzące jest idealne do każdego rodzaju cery zwłaszcza podrażnionej, delikatnej i wrażliwej. Chcesz dowiedzieć się jak zrobić mydełko nagietkowe zapraszam na post :).
Uwaga! Jeżeli pierwszy raz robisz mydełko koniecznie przeczytaj podstawy TUTAJ.
Uwaga! Jeżeli pierwszy raz robisz mydełko koniecznie przeczytaj podstawy TUTAJ.
W celu stworzenia własnego mydełka musisz poświęć trochę czasu ok 1,5-2h, aby na spokojnie przygotować wszystko, łącznie z posprzątaniem. Pamiętaj, że pracujesz ze żrącą substancją jaką jest wodorotlenek sodu tzw. soda kaustyczna najlepiej, aby małe dzieci (również zwierzątka psy, koty) nie kręciły się w pomieszczeniu, w którym wykonujesz mydło.
Do zrobienia mydła potrzebować będziesz:
Niezbędne akcesoria:
- trzy garnki ze stali nie rdzewnej na tłuszcze płynne, twarde i na wrzątek do kąpieli wodnej,
- szpatułki silikonowe-2szt
- wagę kuchenną,
- rękawice ochronne,
- google ochronne,
- blender,
- termometr,
- forma silikonowa lub drewniana (zabezpieczona papierem do pieczenia).
- odzież roboczą (najlepiej fartuch).
- 3 plastikowe pojemniczki z dziubkiem, z miarką najlepiej 1000ml. (na wodę destylowaną, wodorotlenek sodu, do odważania olejów i maseł).
Receptura:
- 500g macerat nagietkowy na bazie oliwa pomace, TUTAJ
- 200g olej rzepakowy, TUTAJ
- 100g olej ryżowy, TUTAJ
- 100g masło shea rafinowane, TUTAJ
- 150g olej kokosowy, TUTAJ
- 50g olej rycynowy, TUTAJ
- woda destyowana-250g, TUTAJ
- NaOH cz.d.a-130g, TUTAJ
- 31g olejku eterycznego-opcjonalnie TUTAJ
- foremka silikonowa, TUTAJ
- płatki nagietka, TUTAJ
Mydełko nagietkowe wykonujemy na bazie wcześniej przygotowanego maceratu nagietkowego, płatki nagietka maceruję w oliwie pomace przez ok 3-4 tygodni. Jak wykonać macerat dokładnie dowiesz się TUTAJ
- Przed robieniem mydła załóż okulary ochronne!
- Twarde tłuszcze rozpuszczamy w garnku w kąpieli wodnej,
- Tłuszcze w postaci płynnej wlewamy do oddzielnego garnuszka,
- Przygotowujemy roztwór zasady. Do dwóch oddzielnych pojemniczków PP przygotowujemy wodę destylowaną i wodorotlenek sodu, następnie małymi porcjami dodajemy wodorotlenek sodu do pojemniczka z wodą, dokładnie mieszając. Tą czynność robię na balkonie, w okularach ochronnych, dodatkowo zawsze pojemnik kieruj od siebie, aby nie wdychać żrących oparów. Ług pozostaw do schłodzenia do ok. 40C. Można przyspieszyć schładzania ługu wkładają pojemnik do garnuszka z lodem, zimną wodą, a zimą do śniegu :).
- Gdy rozpuszczą się oleje stałe przelej je do garnuszka z olejami płynnymi (nie odwrotnie ciepłe tłuszcze lepiej wlewa się niż zimne). Oleje wlewaj powoli na szpatułkę silikonową, następnie dokładnie wymieszaj (lejąc bezpośrednio do garnka powstanie dużo pęcherzyków powietrza) i dodaj płatki nagietka, możesz je pokroić na mniejsze kawałki.
- Gdy ług i tłuszcze ostygną wlewaj ług na szpatułkę silikonową, do garnka z tłuszczami, aby nie powstały pęcherzyki powietrza w mydle.
- Następnie wkładamy końcówkę blendera i mieszamy tłuszcze do powstania leistego budyniu ok 2 minuty, powstaje reakcja zmydlana, mieszamy tak aby został delikatny ślad na mydle ( najlepiej zobrazuje to printscreen z tego filmiku 7:00 minuta TUTAJ) Gdy mydło jest jeszcze lesite, niezbyt gęste możemy dodać olejki eteryczne.
- Olejki eteryczne dodajemy to tuż przed wylaniem masy mydlanej do formy, olejki eteryczne mogą, ale nie muszą zagęścić masę. Po wlaniu olejków eterycznych dokładnie wymieszaj mydlany budyń. Z mojego doświadczenia, cytrusowe olejki nawet lekko rozrzedzają masę mydlaną, natomiast pozostałe powodują zagęszczanie masy.
- Następnie wlewamy masę do formy (Printscreen z filmiku TUTAJ).
- Po wlaniu masy, delikatnie stukamy w formę, aby uciekły pęcherzyki powietrza, mydło wkładamy do lodówki na 24h.
- Po ok 24h gdy mydło jest twarde możemy je pokroić, jednak jak czujemy, że jeszcze jest miękkie, najlepiej dać jeszcze kilka- kilkanaście godzin. Czasami mydełko jest twarde jak skała po kilkunastu godzinach, a czasami musi poleżeć 48h. Wszystko zależy od tłuszczów użytych w mydle, składników i olejków eterycznych.
- Mydło pokrojone pozostawiamy w ciemnym, ale przewiewnym miejscu i po ok. 4 tygodniach najlepiej dać więcej czasu 6 tygodni mydło jest gotowe do użytku. Im dłużej mydło leżakuje tym lepiej, jest delikatniejsze dla naszej skóry, a także lepiej się pieni :).
Przykład:
- OLEJ SŁONECZNIKOWY – 250g,
- OLEJ KOKOSOWY – 250g,
- OLIWA Z OLIWEK – 350g,
- WOSK PSZCZELI – 30g,
- WODA DESTYLOWANA – 240g,
- NAOH – 119g,
Co można w tym przepisie zmienić? Zamiast oleju słonecznikowego można dodać całość maceratu nagietkowego (jak zrobić informacja wyżej), a zamiast wody destylowanej dodać napar z nagietka :).
Przepisy pochodzą z bloga http://zrobswojkosmetyk.blogspot.com.
Ja muszę zrobić sobie malutki kremik do twarzy na próbę do stosowania na noc na bazie masła shea. Na pewno dodam oleju z pachnotki i wit E. Mam nadzieję że mnie masło shea nie pozapycha. Chce aby miał działanie nawilzajace i jednocześnie przeciwtradzikowe. Zobaczymy.
OdpowiedzUsuń