Ocet fiołkowy do przetłuszczających się włosów - DIY

Ostatnio pisałam o zastosowaniu fiołka wonnego w kosmetyce i w kuchni, pomyślałam, że byłoby cudownie zatrzymać te wszystkie wspaniałe właściwości tego wiosennego kwiatuszka w słoiczku na dłużej, dlatego sporządziłam ocet i tonik fiołkowy, który można stosować do przetłuszczających się włosów.
Kwiaty i liście fiołka wonnego bogate są związki salicylowe, olejki eteryczne, karetonoidy.

Surowcem zielarskim są kwiaty i liście fiołka wonnego,  które bogate są  w olejki eteryczny, związki salicylowe, karetonoidy. Najprostszym kosmetykiem jaki możemy sporządzić w domu to ocet i tonik fiołkowy, które zmniejszają ilość wydzielanego łoju przez skórę.
Ocet fiołkowy z powodzeniem można stosować  w walce z przetłuszczającymi się włosami, zaś tonik fiołkowy do pielęgnacji tłustej i mieszanej skóry twarzy.


Ocet fiołkowy
Garść kwiatów fiołka wonnego  wsyp do słoika i zalej octem jabłkowy. Słoik szczelnie zamknij i odstaw na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Po tym czasie płyn przecedź. Przed użyciem wskazane jest rozcieńczenie octu fiołkowego wodą najlepiej  w stosunku (ocet:woda) 1:2, włosy płucz octem tuż myciu głowy. Pamiętaj, aby po każdym stosowaniu ocet szczelnie zakręcić i trzymać go w ciemnym miejscu, w takim stanie na pewno długo Ci posłuży. Ocet stosuj raz w tygodniu. Po regularnym stosowaniu włosy  mniej się przetłuszczają i  są bardziej puszyste.
www.sklep.zrobswojkosmetyk.pl
Tonik fiołkowy
Kwiaty fiołka wonnego zalej wrzątkiem i odstaw na kilkanaście minut. Przecedź napar.  Do płynu możesz dodać płynną gliceryną kosmetyczną  tonik będzie dodatkowo nawilżał cerę. Zamocz wacik i przemyj twarz.  Tonik trzymaj w chłodnym miejscu, trwałość toniku wynosi kilka dni.

Komentarze

  1. Spróbuje tego przepisu przy okazji, mam problemy z przetłuszczaniem się włosów i jestem ciekawa czy tutaj mi pomoże ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmmm, jeszcze nigdy nie eksperymentowałam z octem fiołkowym. Ciekawy pomysł. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz