Zrób swój balsam pachnący lasem.

Balsam Leśny tak nazwałam swoje nowe mazidło stworzone na bazie skarbów lasu! Do balsamu przemyciłam to co najlepsze, a więc macerat olejny z igieł sosnowych, oliwę magnezową na bazie kwiatów kasztanowca oraz ziołowy ekstrakt glicerynowy na bazie liści brzozy. Wszystko dopełnia zapach olejku eterycznego rozmaryn, świerku i cedru.  Balsam  nawilża, odżywia skórę oraz dostarcza wszelkich dobroci płynących z ziół-czyli łagodzi podrażnienia, działa przeciwzmarszczkowo, uszczelnia naczynia krwionośne, łagodzi ból stawów i uzupełnia braki magnezu. I możesz to sam zrobić w domu!


Zastanawiałam się jaki podać dokładny przepis na balsam, przyznam, że ciężko dokładnie podaćjakie zastosowałam propocje. Balsamy na własne potrzeby robię już na 'oko' tak jak moja Mama przy wypiekach, gdy chcę dokładny przepis od mojej Mamy na jakieś ciasto słyszę " dodaj trochę tego i tego trochę, no rozumiesz córeczko na oko, na wyczucie, na smak!". Przy robieniu balsamów, kremów i innych smarowideł też po pewnym czasie wiemy mniej więcej ile musimy czego dodać, aby uzyskać konkretną konsystencję czasami to nie wychodzi, ale wystarczy rozpuścić  balsam i dodać odpowiedni olej w celu uzyskania twardszej lub luźniejszej konsystencji.

Poniżej podam proporcję składników, aby uzyskać balsam o niezbyt twardej konsystencji.
  • masło shea 30g
  • masło kakaowe 10g
  • olej kokosowy 50g
  • oliwa magnezowa 70g
  • gliceryna 3 łyżki.
  • olejki eteryczne po 20 kropelek.
Taką wersję możemy zrobić bez udziwnień, czyli bez maceratów ziołowych, Ja jednak troszkę zaszalałam i dodałam swoje ziołowe maceraty:
  • Macerat sosnowy na bazie oleju kokosowego- żywicę i całe gałązki sosnowe zalałam olejem kokosowym, macerowały się ok. 2 miesięcy.  Macerat ma działanie nawilżające, ale również przeciwobrzękowe, łagodzi bóle stawów.
  • Oliwa magnezowa na bazie kwiatów kasztanowca- suszone kwiaty kasztanowca zalałam oliwą magnezową ( w stosunku 1:1 woda:chlorek magnezu)- Oliwa łagodzi ból stawów, zmniejsza siniaki i obrzęki, zawarta escyna pochodząca z kwiatów kasztanowca uszczelnia naczynia krwionośne Jak zrobić oliwę magnezową dowiesz  TUTAJ.    jak również poniżej.
  • Macerat glicerynowy na bazie pyłku brzozy i liści brzozy- macerat ma działanie nawilżające, a zawarte w składzie  flawonoidy i substancje aktywne mają  działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Jak zrobić ekstrakt glicerynowy dowiesz się TUTAJ
Wykonanie:
Masła i oleje kosmetyczne włóż do garnuszka i rozpuść oleje w kąpieli wodnej (garnuszek włożony w garnek z wodą i podgrzany do wrzenia).

Następnie przystąp do sporządzenia oliwy magnezowej: 
Rozpuść 100g chlorku magnezu w 100g wody destylowanej. Następnie podgrzej oliwę magnezową i dodaj kwiaty kasztanowca, dokładnie mieszaj do rozpuszczenia chlorku magnezu, aby składniki, aktywne przeszły do oliwy magnezowej dobrze byłoby macerować kwiaty chociaż przez dwa dni podgrzewając oliwę magnezową. Oliwa już po kilku minutach nabiera żółtawej barwy, a po kilku dniach barwa jest bardziej intensywniejsza.
Aby stworzyć krem składniki muszą mieć temp. ok. 60C (ja to robię na oko-musi mieć świadomość, że ciepłe lepiej się połączą).
Do oddzielnych miseczek dodaj oliwę magnezową i ekstrakt glicerynowy do drugiej dodaj rozpuszczone oleje. Do miseczki z oliwą włóż końcówkę blendera i szybko mieszając wlewaj oleje. Po dodaniu mieszaj jeszcze jakieś 2-3 minut. Powtarzaj mieszanie co 5 minut i mieszaj ok. 30s, uzyskasz wtedy puszystą konsystencję i krem zrobi się jaśniejszy. Po kilku minutach od mieszania dodaj olejki eteryczne-jeżeli używasz.
Krem magnezowy trzymaj poniżej 25C, w lodówce konsystencja kremu robi się zbyt twarda.

Zapraszam do odwiedzenia mojego sklepu online TUTAJ

https://www.sklep.zrobswojkosmetyk.pl/

 Komentarze

Prześlij komentarz