Ziołowa maść na problemy skórne, stłuczenia i zadrapania.

Uwielbiam zioła, spacerując po łąkach można znaleźć tyle ziół, których działanie i właściwości można przemycić do małego słoiczka w postaci kremu. Dzisiejszy post jest o tym jak zrobić maść ziołową, która posłuży na łagodzenie problemów skórnych oraz stłuczeń. Maść jest bogata w składniki odżywcze pochodzące z macierzanki, nostrzyka żółtego, a także z  lnicy pospolitej, które mają działanie nawilżające, antybakteryjne, a także przyśpieszające się gojenie ran.

  • Nostrzyk-zewnętrzne przetwory nostrzyka  działają odmiękczająco, przyśpieszają gojenie ran, owrzodzenia, czyraki, kosmetyki z nostrzykiem mają działanie nawilżające. Nostrzyk ma piękny intensywny zapach skoszonej trawy odpowiadają za to kumaryny zawarte w zielu.
  • Macierzanka- stosuje się do przemywania słabo ukrwionej, suchej skóry ze zmianami skórnym, ma działanie bakteriobójcze.
  • Lnica pospolita-  stosuje się na obrzęki, hemoroidy, przebarwienia, piegi, ukąszenie, bolesne i źle gojące się rany.

Składniki:

  • zioła
  • nierafinowane masło shea-20g
  • nierafinowane masło kakaowe-10g
  • ekstrakt glicerynowy-3g
  • oliwa magnezowa-60g

Wykonanie:  

1. Ekstrakt glicerynowy:- Garść ziół zwilż alkoholem, następnie zalej gliceryną najlepiej, aby zioła macerowały się chociaż kilka godzin, spowoduje to, że składniki aktywne przejdą do medium alkoholowo-glicerynowego. Ja zawsze stosuję proporcję 2:1 zioła:medium.  Gdy ekstrakt jest gotowy przecedź do czyste słoiczka. Dla ciekawskich do poczytania o ekstrakcie glicerynowym TUTAJ

2.Oliwa magnezowa: 
Rozpuść 100g chlorku magnezu w 100g wody destylowanej. Następnie podgrzej oliwę magnezową i dodaj kwiaty czarnego bzu, dokładnie mieszaj do rozpuszczenia chlorku magnezu, aby składniki, aktywne przeszły do oliwy magnezowej dobrze byłoby macerować kwiaty chociaż przez dwa dni podgrzewając oliwę magnezową. Oliwa już po kilku minutach nabiera żółtawej barwy, a po kilku dniach barwa jest bardziej intensywniejsza. Gdy oliwa jest dobra odcedź zioła od reszty. Jak zrobić kosmetyki z chlorkiem magnezu TUTAJ

3. Rozpuść masła kosmetyczne:
Do miseczki włóż masła kosmetyczne i rozpuść na łaźni wodnej (miseczkę z masłami połóż na garnku z gotującą się wodą). Kontroluj temperaturę do 60C.

4.Mieszania składników:
Aby stworzyć naszą kremową maść składniki muszą mieć temp. ok. 60C (powyżej nie jest to dobre dla składników aktywnych zawartych w ziołach). Do oddzielnych miseczek dodaj oliwę magnezową, do drugiej dodaj rozpuszczone oleje. Do miseczki z oliwą włóż końcówkę blendera i szybko mieszając powoli wlewaj oleje. Po dodaniu mieszaj jeszcze jakieś 2-3 minut. Powtarzaj mieszanie co 5 minut i mieszaj co 30s, uzyskasz wtedy puszystą konsystencję. Maść trzymaj poniżej 25C.

Uwaga: Dwie łyżeczki masła shea nierozpuszczonego dodaj na koniec do całej mieszaniny, a następnie mieszaj jak w powyższym opisie. Zastosowanie takiego triku spowoduje szybsze tężenie maści.Jeżeli krem będzie miał dla Ciebie 'za luźną' konsystencję, możesz go przetopić i dodać łyżeczkę lub dwie masła shea i powtórzyć czynność jak wcześniej.

Składniki do ziołowej maści kupisz  TUTAJ


  • Masło kakaowe kupisz TUTAJ
  • Masło shea kupisz TUTAJ
Komentarze