Tonik z płatków piwonii na spuchnięte oczy, stany zapalne i wypryski skórnie


Piwonia to piękna roślina o cudownym zapachu, której kwiaty mają działanie przeciwalergiczne, uspakajające, poprawiające krążenie krwi, zaś rozdrobniony i ususzony korzeń piwonii  wchodzi w skład mieszanek normalizujący problemy hormonalne u kobiet, służy do leczenia  atopowego zapaleniu skóry, trądziku i zapobiega wypadaniu włosów.  Nic innego nie pozostaje jak skorzystać z dobroczynnych właściwości tej pięknej rośliny i zrobić swój własny tonik, napar i odwar.

 

 Surowcem zielarskim są:

  • kwiaty – działają moczopędnie, poprawiają krążenie krwi, stosowane są przy chorobie wieńcowej, działają rozkurczowo, uspokajająco, przeciwalergicznie.
  • korzeń -zawiera  glikozyd paeoniflorin, który aktywuje aromatazę – enzym, który obniża poziom hormonów męskich, a podnosi żeńskie co powoduje, że łagodzi objawy zaburzeń kobiecych jak nadmierne owłosienie, łojotok, wypadanie włosów. Ekstrakt z piwonii chroni komórki przed fotostarzeniem się skóry, utrzymuje gładką i jędrną skórę. Ma działanie moczopędne, przeciwbólowe, poprawia trawienie, działa rozkurczowo, łagodzi reumatyzm i hemoroidy. Stosowany jest w leczeniu atopowego zapaleniu skóry i trądziku.

Zbiór: Kwiaty zbiera się w czerwcu, zaś korzeń wykopuje się wiosną lub jesienią i suszy się w lekko ogrzanym piekarniku


Odwar z piwonii na problemy trawienne, stany nerwowości, infekcje dróg oddechowych
2-3 g rozdrobnionych korzeni zalać filiżanką wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut, a następnie przecedzić. Należy pić filiżankę przed posiłkiem. 
Do stosowania przy chorobach układu pokarmowego, kłopotach trawiennych, infekcjach górnych dróg oddechowych lub stanach zwiększonej nerwowości.  • Okłady z odwaru piwonii na zapalenie skóry i bóle reumatyczne

Gazik namoczyć w odwarze i przykładać 2-3 razy dziennie na zapalenie skórne, bóle reumatyczne.

  •   Napar z kwiatów piwonii 

Dużą łyżkę kwiatów zalać szklanką wrzącej wody, przykryć na 15 minut, następnie przecedzić, Gotowy napar można pić mały porcjami.

 

Tonik z kwiatów piwonii na spuchnięte oczy i wypryski skórne

Namoczony wacik kosmetyczny w naparze przemywać miejsca pokryte wypryskami, można również gazik zamoczyć w naparze i zostawić na spuchnięte oczy na kilkanaście minut.

Aby wzmocnić działanie nawilżające toniku można dodać mleczan sodu, gliceryny lub w odpowiednim stężeniu mocznika, lub składnika nawilżającego NMF
Nalewka piwoniowa na skórę trądzikową i w dolegliwościach kobiecych

1 szklankę świeżego lub suchego, rozdrobnionego korzenia zalać 0,5 l alkoholu 40-70% lub mocnego czerwonego wina, wytrawiać 14 dni, przefiltrować.
Zewnętrznie stosować do przemywania skóry trądzikowej lub z wypryskami (2-3 razy dziennie). Wewnętrznie w dolegliwościach kobiecych, na zapobieganie wypadaniu włosów, w stanach spastycznych mięśni, demencji starczej, chorobie wieńcowej i innych. 


Źródło:
  • rozanski.li
  • panacea.pl


Komentarze

Prześlij komentarz