Chcecie, aby wasze włosy były zdrowsze, mocniejsze i bardziej lśniące? Warto pomyśleć o ziołowej kuracji z nagietka, nostrzyka lekarskiego i nasturcji. Ziółka te pozwolą wzmocnić włosy od nasady, aż po same końce.
NAGIETEK
Nagietek zawiera olejek eteryczny, flawonole (izoramnetyne, kwercytynę),
glikozydy rambetyny, karotenoidy, sole mineralne, fitosterole, kwasy
organiczne, śluzy i żywicę.
Preparaty z nagietka stosuje się na zniszczone i rozdwojone końcówki włosów, przy wypadaniu włosów, braku puszystości. Nagietek ma również inne zastosowanie kosmetyczne może stanowić świetny tonik do przemywania twarzy z problemami skórnymi jak: łojotok, wągry. Nagietek stosuje się również jako płukanka do gardła, okłady na siniaki, stłuczenia.
Preparaty z nagietka stosuje się na zniszczone i rozdwojone końcówki włosów, przy wypadaniu włosów, braku puszystości. Nagietek ma również inne zastosowanie kosmetyczne może stanowić świetny tonik do przemywania twarzy z problemami skórnymi jak: łojotok, wągry. Nagietek stosuje się również jako płukanka do gardła, okłady na siniaki, stłuczenia.
Ocet nagietkowy
Szklankę suchych lub świeżych zmielonych kwiatów zalać szklanką octu jabłkowego. Wytrawiać przez 14 dni, następnie przefiltrować. Ocet nagietkowy rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1. Płukać włosy świeżo umyte. Ocet można stosować również na problemy skórne, gazik namoczyć w occie i przyłożyć na bolące miejsca, stłuczenia, siniaki, przy łojotoku. Ocet nagietkowy pełni funkcje ochronne włosów przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi jak suszenie, farbowanie, szamponami, które wysuszają skórę głowy prowadzą do łupieżu i osłabienia włosów, które stają się kruche i łamliwe.
Olej nagietkowy
Przyrządzić w takich samych proporcjach jak ocet nagietkowy, z tym, że zastosować rozpuszczalnik wybrany olej np. winogronowy. Ziele zalać olejem ok. 60-70C. Olej nagietkowy należy wetrzeć w skórę włosów kilka godzin przed ich umyciem. Olej stosuje się przy wypadaniu włosów, łupieżu, rozdwojonych końcówkach, braku połysku i puszystości włosów.
Zawarte w zielu nostrzyka kumaryny, charakteryzują się działaniem wzmacniającym naczynia limfatyczne, pobudzające przepływ krwi, działają przeciwzapalnie i zmiękczająco. Dzięki tym właściwościom ziele nostrzyka stosowane jest w preparatach antycellulitowych w kosmetykach do cery naczyniowej, a także w maseczkach do cery tłustej. Kumaryny nadają też specyficzny zapach skoszonej trawy, dlatego po wysuszeniu nostrzyka, ziele pięknie pachnie. Alantoina ma właściwości łagodzące, przyspieszające gojenie się ran, przeciwzapalne.
Olej nostrzykowy
Świeże lub suche ziele zalać ok 150 ml oleju o temperaturze o 60-70C. Wytrawiać 14 dni i przefiltrować. Olej nostrzykowy należy wetrzeć w skórę głowy kilka godzin przed ich umyciem. Olej stosuje się przy suchym łupieżu, stanie zapalnym skóry głowy, wypadaniu włosów, łamliwości, braku połysku.
NASTURCJA
Surowiec zawiera glikozydy, olejek eteryczny, witaminę C, flawonoidy, tłuszcze, sole siarki, potasu, kwasy, garbniki.
1.Ocet nasturcjowy
Suche lub świeże ziela zalać 200ml octem jabłkowym, wytrawiać 14 dni a następnie przefiltrować. Ocet nasturcjowy stosuje się po myciu bezpośrednio na skórę głowy, na włosy przetłuszczające, pozbawione blasku, puszystości.
2. Nalewka nasturcjowa
Garść świeżego ziela lub kwiatów zalać szklanką wódki, wytrawiać 14 dni i przefiltrować. Nalewkę nasturcjową wcierać się w skórę głowy, następnie wypłukać włosy po kilku godzinach w naparze ziołowym. Nalewka nasturcjowa ma działanie regeneracyjne i wzmacniające włosy.
Zdjęcia i Tekst
Justyna Zarzecka
Ziółka mają przyjemny zapach oraz uzupełniają codzienną pielęgnację włosów i skóry :)
OdpowiedzUsuńzgadzam się zwłaszcza nostrzyk pachnie jak sianko :)
Usuń