Kwitną kwiaty! Zrób swoje wiosenne perfumy kwiatowe

Każdy z nas chciałby zatrzymać ulubione zapachy wiosennych kwiatów na dłużej jak zapach bzu lilaka, jaśminu, hiacyntu, róży. Intensywnie pachnące kwiaty szybko przekwitają i nigdy nie mogę nacieszyć się ich widokiem i  wonią. Wiosną i latem zeszłego roku zrobiłam swoje pierwsze perfumy hiacyntowe i jaśminowe, na jaśmin jeszcze trochę musimy poczekać, ale teraz kwitnie bez lilak warto więc zatrzymać ten zapach na dłużej w postaci pomady zapachowej metodą enefleurage'u.
Enfleurage to  jedna z najstarszych metod otrzymywania olejków eterycznych. Metoda ta oparta jest na pochłanianiu przez tłuszcze zapachu z płatków kwiatu. 

Technika ta używana jest do kwiatów, z których nie można uzyskać zapachu przez destylację dotyczy to bzu lilaka, hiacyntu, kwiatów pomarańczy, czy jaśminu. Olejki eteryczne tych kwiatów rozpadają się pod wpływem wysokiej temperatury.


Składniki:
Do stworzenia domowej perfumy potrzebujemy tłuszczu, może to być łój zwierzęcy lub rafinowane tłuszcze roślinne jak olej kokosowy, rafinowane masło shea, olej palmowy i inne  tłuszcze pozbawione zapachu. (olej kokosowy może kupić pisząc na mój e-mail j.zarzecka.drogeria@gmail.com).

Potrzebujemy również kwiatów o intensywnym zapachu jak fiołek wonny, bez lilak, narcyz, hiacynt, jaśmin lub róża.


Sporządzenie:
Na płaskie naczynko rozprowadzamy tłuszcz, ja użyłam rafinowanego oleju kokosowego. Na wierzchnią warstwę rozprowadzamy kwiaty o intensywnym zapachu i odstawiamy naszą perfumę enefleurage w chłodne miejsce.Naczynie przykrywamy ściereczką, aby zapach nie ulatniał się na zewnątrz tylko wchłaniał się do tłuszczu. Gdy zwiędną kwiaty, kładziemy kolejną warstwę świeżych kwiatów. Sporządzenie pomady, wymaga od nas nieco cierpliwości tłuszcz, aby nabrał intensywnie kwiatowego zapachu potrzebuje kilka serii ponownego nakładania świeżych kwiatów.Kiedy pomada nabierze iście pięknie kwiatowego zapachu możemy ją postawić w dowolnym miejscu i cieszyć się powoli uwalnianym zapachem lub poddać  tłuszcz dalszej obróbce otrzymując absolut. Oczywiście w warunkach domowych nie otrzymamy całkowicie oczyszczonego i do końca prawdziwego absolutu, jednak uważam, że warto się pobawić. Jak zrobić absolut?
Tłuszcz zalewamy wysoko procentowym alkoholem. Olejki eteryczne rozpuszczają się w alkoholu, tłuszcz zaś nie. Mieszankę tłuszczowo - alkoholową  intensywnie mieszamy i filtrujemy wielokrotnie, aby odcedzić tłuszcz od alkoholu. Alkohol ulatnia się i pozostaje czysta esencja czyli absolut.

A Wy jaką perfumę zrobicie?


Prawda, że proste?

Składniki wymienione w przepisie kupisz w Moim sklepie online TUTAJ


 Masło Shea nierafinowane kupisz TUTAJ

Masło kakaowe nierafinowane kupisz TUTAJ
Olej kokosowy rafinowany kupisz TUTAJKomentarze

 1. Piękne zdjęcia! Uwielbiam zapach jaśminu <3

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak mam to odfiltrować na końcu?

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak mam to odfiltrować na końcu?

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak mam to odfiltrować na końcu?

  OdpowiedzUsuń
 5. nie sądziłam, że to może być takie mało skomplikowane :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam zapach róży - śliczne zdjęcia - pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie miałam pojęcia, że można zrobić swoje własne perfumy w domu :) i to w tak prosty sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 8. świetny post z tytułu "zrób to sam" (f)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję! Pierwsze jaśminy się moczą!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz