5 zastosowań fiołka wonnego w kosmetyce i w kuchni

Wiosną kwitnie fiołek wonny. Czy wiecie ile ten przepiękny kwiat ma dobroczynnych właściwości? Fiołek można wykorzystać do sporządzania toniki, maceraty, a nawet zrobić galaretkę, czy likier.





Fiołek zawiera:
-związki salicylowe.
-olejek eteryczny zasobny w iron.
-karetonoidy.
-saponiny (kłącza).

1. Tonik z fiołka wonnego do skóry tłustej i do przetłuszczonych włosów

Do cery tłustej
Kwiaty fiołka wonnego zalej wrzątkiem i odstawy na kilkanaście minut. Przecedź napar, który jest gotowy do użytku. Wodne wyciągi z fiołka wonnego służą do przemywania skóry tłustej, z rozszerzonymi porami i trądzikiem. możesz dodać odrobinę gliceryny, która ma działanie nawilżające oraz odrobinę oleju ze słodkich migdałów.



Do włosów przetłuszczających się
Płukane włosy tym wyciągiem nie przetłuszczają się i są bardziej puszyste http://rozanski.li.

2. Macerat fiołkowy

Do cery tłustej, do cery wrażliwej.
Kwiaty fiołka zalej olejem migdałowym i wystaw na macerację 6 tygodni w słonecznym miejscu. Olej po przecedzeniu jest gotowy do użycia [http://www.babkazielna.pl/].

3. Syrop z kwiatów fiołka

4 filiżanki kwiatów zalej wrzątkiem. Odstaw napar na 48 godzin, po tym czasie odcedź i dodaj 2 filiżanki cukru na filiżankę naparu. Gotuj przez 10 minut na małym ogniu. Do spożycia nadaje się po tygodniu przechowywania w ciepłym miejscu [www.kambuzela.pl].

4. Galaretka fiołkowa

Przygotować napar z fiołka wonnego, po ostudzeniu dodać do niego sok z cytryny i 3 łyżki cukru. Całość gotuj w rondelku do wrzenia. Odstaw z kuchenki wsyp żelatynę. Energicznie mieszaj, aby nie powstały grudki. Ostudzoną galaretkę wstawiamy do lodówki do stężenia.
[www.kuchnia-monsai.blogspot.com , później wybierz- desery]

https://www.sklep.zrobswojkosmetyk.pl/ 

5. Likier fiołkowy

  • 0,5kg płatków fiołka
  • 1kg cukru
  • 0,5l wody
  • 5l 40% wódki

Wódkę podziel na trzy równe porcje. Od płatków fiołka oderwij zielone kielichy i zalej 1 częścią wódki. Naczynie odstaw na 3 dni w ciepłe miejsce. Zlej wódkę, a płatki fiołka ponownie zalej drugą porcją alkoholu, adekwatnie powtórz to z trzecią porcją wódki. Na koniec do wódki dodaj przygotowany syrop  (z  zagotowanej wody i cukru). Całość przefiltruj przez bibułę i rozlej do butelek. Likier przed spożyciem musi stać 3 miesiące w ciemny miejscu.

Komentarze

  1. wczoraj zrobiłam serum z maceratem fiołkowym :) a na nalewkę mam chęć:)

    OdpowiedzUsuń
  2. o kurczę a umieściłaś u siebie na blogu przepis z chęcią spojrzę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niedaleko mojego domu kwitnie mnóstwo fiołków. Jutro obowiązkowo idę na fiołki. Czy do maceratu musi być koniecznie olej migdałowy, czy może być inny?

      Usuń
  3. hej myślę, że możesz dodać jaki masz pod ręką, macerat fiołkowy będzie wzbogacony o właściwości oleju, którego użyjesz. Ja najczęściej używam olej słonecznikowy, olej winogronowy, oliwa z oliwek i już :).

    OdpowiedzUsuń
  4. Taki macerat z fiołków posiada ich zapach?

    OdpowiedzUsuń
  5. jak przechowywać tonik z fiołków i przez jaki czas?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz