Tonik forsycjowy do cery starzejącej się i alergicznej.

Kwiaty forsycji to ogromne źródło rutyny, która działa przeciwzapalnie i przeciwzmarszczkowo. Ponadto forsycja zawiera kwercytynę, kwasy fenolowe, lignany, które wspólnie działają przeciwalergicznie. Warto zatem sporządzić prosty kosmetyk czyli tonik do cery starzejącej i alergicznej.
Według źródła informacji  Porady na zdrowie
 
" Kwiaty zawierają około 1% rutyny, co jest wyjątkową sytuacją w świecie ziół. Ponadto mają dużą zawartość kwercetyny, antocyjanów, saponin trójterpenowych, fenolokwasów , lignanów i alkoholi fenolowych ."

Ponadto

Wodno-alkoholowe wyciągi z kwiatów forsycji obniżają poziom glukozy we krwi, wzmagają diurezę, działają uspokajająco, rozkurczowo, przeciwzapalni i przeciwalergicznie. Stabilizują strukturę włókien kolagenowych i elastynowych oraz komórek tucznych. Zastosowane w kosmetykach opóźniają procesy starzenia.Zespół flawonoidowo-lignanowy hamuje uwalnianie histaminy, przez co zmniejsza przepuszczalność śródbłonków i hamuje odczyny uczuleniowe.

https://www.sklep.zrobswojkosmetyk.pl/

Przepis na macerat wodno-alkoholowy


Garść kwiatów zalej alkoholem 40% ( w stosunku 1:2 surowiec:alkohol) odstaw w ciemne, ciepłe miejsce na ok 7 dni. Przefiltruj i rozcieńcz macerat alkoholowy wodą. W stosunku 1:3 (macerat alkoholowy:woda). Macerat możesz stosować do maści


Przepis na napar do picia i przemywania oczu.

Napar – Infusum Forsythiae: 10-15 g kwiatów świeżych lub suchych zwilżyć spirytusem, po czym zalać 2 szklankami wrzącej wody; odstawić pod przykryciem na 40 minut, przecedzić. Wypić w ciągu dnia małymi porcjami. Naparem przemywać oczy alergiczne, przy zapaleniu spojówek. Przepis na napar pochodzi z Porady na zdrowie.

Komentarze

 1. O forsycji dużo dobrego się naczytałam, ale jeszcze nie stosowałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja dziś już nazrywałam kwiatów forsycji i zrobię tonik. Muszę nazrywać dużo więcej ususzyć i narobić zapasów zanim przekwitnie

  OdpowiedzUsuń
 3. na pewno wypróbuje ;))
  zapraszam do mnie na nowy post: https://georgievbeauty.blogspot.com/2017/03/poznaj-siebie-cztery-proste-sposoby.html

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz